Bestyrelse

Lotte Engell

FORMAND

Lotte Engell-Nørregård

Overlæge, ph.d
Afdelingen for kræftbehandling, Sengeafsnit 1
Borgmester Ib Juuls Vej 1, opgang 1, 17. etage, 2730 Herlev

Valgt første gang til bestyrelsen 2017, genvalgt 2021

 formand@dsko.org / president@dsko.org

Mobil: 38 68 94 44

CB.2022

NÆSTFORMAND

Charlotte Birkmose Rotbøl

Cheflæge, Ph.d
-

Valgt til bestyrelsen 2022

 C.rotboel@rn.dk

_A3A2107_KristinEnevoldsenweb

SEKRETÆR

Kristin Enevoldsen

Overlæge
Afsnit for Åbne Indlæggelser/ Onkologisk afdeling
Beriderbakken 4, 7100 Vejle

Valgt første gang til bestyrelsen 2020

 Sekretaer@dsko.org

Trine Lembrecht Jørgensen

KASSERER

Trine Lembrecht Jørgensen

Afdelingslæge, ph.d.
Odense Universitetshospital, Onkologisk Afdeling
Sdr. Boulevard 29, 5000 Odense C

 Trine.Joergensen@rsyd.dk

Mobil: 29 64 93 52

Øvrige medlemmer

Louise Wichmann Matthiessen

FORMAND FOR MØDEUDVALGET

Louise Wichmann Matthiessen

Overlæge Ph.d.
Afdelingen for kræftbehandling,
Borgmester Ib Juuls Vej 7, opgang 2, 4. etage, D4, 2730 Herlev

Valgt første gang til bestyrelsen 2018

Formand for mødeudvalget

 louise.wichmann.matthiessen@regionh.dk

ChrRønn_2

BESTYRELSESMEDLEM

Christian Rønn Hansen

Medicinsk Fysiker
Onkologisk Afdeling R, Odense Universitetshospital
Sdr. Boulevard 29, Indgang 109, 5000 Odense C

Valgt første gang til bestyrelsen 2020

 christian.roenn@rsyd.dk

Iben Spanggaard

BESTYRELSESMEDLEM

Iben Spanggaard

Afdelingslæge, ph.d.
Onkologisk Klinik, Rigshospitalet
Blegdamsvej 9, 2100 København Ø

Valgt til bestyrelsen 2019

IMG_5611

FYO-REPRÆSENTANT

Marianne Vogsen

Reservelæge i hoveduddannelse
Onkologisk Afdeling R, Odense Universitetshospital
Sdr. Boulevard 29, Indgang 109, 5000 Odense C

Formand for FYO, i bestyrelsen siden 2018

 Marianne.Vogsen@rsyd.dk

Eva Vadstrup (1)

FORMAND FOR UDDANNELSESUDVALGET

Eva Maria Soelberg

Uddannelsesansvarlig overlæge, PhD
Onkologisk klinik, Center for kræft og organsygdomme, Rigshospitalet
Blegdamsvej 9, 2100 Kbh Ø

Formand for uddannelsesudvalget

 Eva.Maria.Soelberg.Vadstrup@regionh.dk

portræt

SUPPLEANT

Simon Buus

Afdelingslæge, ph.d
Kræftafdelingen, Aarhus Universitetshospital
Palle Juul-Jensens Boulevard 99, 8200 Aarhus N

fullsizeoutput_5fd

SUPPLEANT

Malene Støchkel Frank

Speciallæge i klinisk onkologi, ph.d. stud., Sjællands Universitets Hospital.